Wakacje dla dzieci z Syberii.

 06-15 lipca 2012`

W lipcu 2012 roku Fundacja Romualda Koperskiego zorganizowała wakacyjny pobyt w Polsce grupy dzieci i młodzieży z Syberii, ze wsi Wierszyna k/Irkucka.  To potomkowie emigrantów, którzy przybyli na Syberię 100 lat temu. Stanowią ewenement wśród innych wieloletnich skupisk polonijnych. Wyróżnia ich fakt, iż do dziś zachowali mowę polską, czyniąc tym samym wieś Wierszynę swoistą enklawą polskości w Rosji. W wierszyńskiej szkole naucza się języka polskiego, we wiosce znajduje się Dom Polski, mieszkańcy pielęgnują polską mowę i polskie tradycje. Wielu młodych ludzi, nad wyraz czujących się Polakami, władających polskim językiem nigdy nie była w ojczyźnie przodków – udało się nam urzeczywistnić im to marzenie. 

Program pobytu: 

6 lipca 2012` 

Wieczorem grupa przyleciała do Gdańska. Odbieramy dzieci z lotniska i autokarem przemieszczamy się do Hotelu Bursztynek. Kolacja.

7 lipca 2012` 

Pierwszy dzień pobytu w Polsce dzieci z Syberii pod znakiem wrażeń. Zwiedzaliśmy Gdańsk, a atrakcji latem w mieście nie brakuje. Dzieci urzekła atmosfera Starówki, rejs statkiem Galeon, a nawet burza, która złapała nas akurat na wodzie w drodze powrotnej z Westerplatte. Pragniemy podziękować przewodniczce Tamarze Wasiewicz – za fachowość i kapitalne podejście do dzieci, cukierni Muszelka – za poczęstunek, restauracji Tawerna – za obiad i deser oraz Wydawnictwu Księżopolski za super gest!!!

8 lipca 2012` 

Drugi dzień pobytu dzieci i młodzieży z Syberii okazał się za krótki? Rano zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne Gdańska „Błękitny Baranek”, a już w południe gościliśmy w faktorii w Pruszczu Gdańskim. Oba miejsca niezwykłe pod względem walorów historycznych. Dzieci słuchały z otwartymi ustami. Po południu dotarliśmy na plażę – tu dopiero była frajda! Za dzisiaj dziękujemy WIELKIMI LITERAMI Urzędowi Marszałkowskiemu woj. pomorskiego, a w szczególności Dyr. Departamentu Kultury Pani Beacie Jaworowskiej, Burmistrzowi Pruszcza Gdańskiego za osobiste przyjęcie i troskę oraz pracownikom wymienionych instytucji, którzy niezwykle serdecznie nas przyjęli.

9 lipca 2012` 

Trzeci dzień pobytu dzieci z Wierszyny k/Irkucka spędziliśmy w Sopocie i Oliwskim ZOO. „Monciak”, molo, krzywy domek, widok z latarni, do tego stragany z pamiątkami i smaczne lody. Później przemieściliśmy się do ZOO.  Żyrafy, hipopotamy, małpy i inne afrykańskie stwory wzbudzały u naszych gości entuzjazm, natomiast koło klatek z niedźwiedziem, tygrysem i wilkami dzieci z Syberii przeszły raczej obojętnie… Za wspaniały dzisiejszy dzień dziękujemy Stowarzyszeniu Turystycznemu Sopot oraz Dyrekcji Oliwskiego ZOO. Wieczorem dotarliśmy do Szymbarku, gdzie zatrzymaliśmy się w hotelu na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu. 

10 lipca 2012` 

Kolejny owocny dzień pobytu w Polsce dzieci z Syberii spędziły na Kaszubach. Dzień pełen młodzieńczych atrakcji. Zwiedzaliśmy Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku z jego wszystkimi atrakcjami: dom do góry nogami, najdłuższa deska na świecie, park linowy i wiele innych atrakcji. Odwiedziliśmy Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Po południu odbyło się spotkanie integracyjne z przebywającą nad jeziorem młodzieżą z Kłodzka, gdzie rozegrany został międzynarodowy mecz w piłkę nożną. Po kolacji dzieci wysłuchały koncertu na największym na świecie fortepianie. Następnie do późnych godzin wieczornych plac zabaw. 

11 lipca 2012` 

Dzisiejszy dzień pobytu w kraju dzieci z Syberii związany był z morzem. Zwiedziliśmy Gdynię i okręt wojenny „Błyskawica”. Popłynęliśmy statkiem do Jastarni, gdzie w programie znalazła się nie lada atrakcja – wesołe miasteczko. Było sporo pisku na wymyślnych rozweselających urządzeniach. Burmistrz Miasta Pan Tyberiusz Narkowicz podjął nas obiadem, po którym zwiedziliśmy miasteczko. Następnie była plaża na otwartym morzu. Wieczorem wróciliśmy statkiem do Gdyni, skąd autokarem do Szymbarka. Za ostatnie dni pragniemy podziękować przede wszystkim Panu Danielowi Czapiewskiemu z Szymbarka za iście królewskie przyjęcie. Dziękujemy dyrektorowi Urzędu Morskiego w Gdyni Panu Andrzejowi Królikowskiemu za daleko idącą pomoc w organizacji przyjęcia dzieci w Gdyni oraz Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Gdańsku za organizację transportu.

12 lipca 2012` 

Minął siódmy dzień pobytu w Polsce grupy dzieci i młodzieży z polskiej enklawy na Syberii – wsi Wierszyna k/Irkucka. Dzieci zwiedziły dzisiaj zamek w Malborku, następnie autobusem przemieściliśmy się Warszawy, gdzie zatrzymaliśmy się w Hotelu Sobieskim. Dziękujemy za dzisiejszy dzień Panu Maciejowi Kowalczukowi z Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego, Dyrekcji Radisson Blu Sobieski Hotel w Warszawie, w szczególności Panu Krzysztofowi Więsław, a także Prezydentowi Miasta Gdańska za transport do stolicy. Szczególne podziękowania  także właścicielom restauracji „Karpielówka” na Ursynowie, za wyśmienita kolację i cudowna atmosferę. Dzisiaj dzieci miały naprawdę otwarte buzie!

13 lipca 2012` 

Dzisiaj dzieci z polskiej enklawy na Syberii wsi Wierszyna k/Irkucka zabawiały w stolicy. Przed południem zwiedziły Pałac Prezydencki. Miło było usiąść w fotelu Prezydenta! Następnie zostaliśmy zaproszeni do ośrodka programów informacyjnych TVP Info, gdzie dzieciaki opowiedziały o wrażeniach z pobytu w kraju przodków, a także o Syberii i swojej miejscowości. Na obiad zostaliśmy zaproszeni do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obiad przy premierowskim stole był wyśmienity!!!! Zwiedziliśmy gmach, otrzymaliśmy piękne prezenty. Popołudnie spędziliśmy w Parku Łazienkowskim. Dziękujemy za dzisiaj: Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Dyrektorowi TVP Info Panu Janowi Szul oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie.

14 lipca 2012` 

Ostatni dzień pobytu dzieci z Wierszyny w Polsce. Jutro nasi mali goście wracają na Syberię. Jestem pewien, że bogatsi duchowo i z pięknymi wspomnieniami z pobytu w ojczyźnie przodków. Staraliśmy się, aby ich pierwszy pobyt w Polsce zapadł im pozytywnie i radośnie w pamięci. Zobaczyli i przeżyli maksymalnie dużo ile można było w tak krótkim czasie zobaczyć. Dzisiejszy dzień nieco luźniejszy, ale też owocny. W południe zwiedziliśmy Sejm RP, gdzie dzieci zasiadły w ławach poselskich, a także otrzymały prezenty od Pani Marszałek Ewy Kopacz. Po południu długo oczekiwany wypad na zakupy. Trzeba przecież kieszonkowe wydać na prezenty dla tych, co na Syberii. Wieczorem najtrudniejszy etap wycieczki – pakowanie wszystkich otrzymanych prezentów! Czy się uda? Według mnie marnie to wygląda!

15 lipca 2012` 

O godz. 11.00 grupa wylatuje z Warszawy z powrotem na Syberię.  Chciałbym jeszcze raz złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w organizacji wakacji dla dzieci polskiego pochodzenia zamieszkałych na Syberii. To m.in. dzięki Wam mogliśmy pokazać Polskę wielu młodym ludziom, nad wyraz czujących się Polakami, władających językiem polskim, którzy dzięki Waszej pomocy mogli zobaczyć ojczyznę przodków. Wspólnie udało się nam urzeczywistnić im to marzenie. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.