Siberia Arctic Expedition

W związku z przypadającym w roku 2015 „Dniami Kultury Polskiej” w Rosji Fundacja Romualda Koperskiego wraz z Fundacją  Zbliżania Kultur Open Art, podjęły się organizacji w Moskwie w dniu 15 stycznia 2015 r. koncertu inauguracyjnego obchodów „Roku Kultury Polski w Rosji”.  W uroczystym koncercie wezmą udział czołowi artyści z Polski. W związku z powyższym w styczniu 2015 roku wyrusza z Polski na krańce Syberii zimowa wyprawa samochodowa – „Siberia Arctic Expedition”.

Celem wyprawy będzie nie tylko pokonanie w warunkach zimy syberyjskiej, wiodącej przez całe terytorium Rosji aż do Cieśniny Beringa trasy, ale także prezentacja wspólnych osiągnięć Polski w Rosji i Rosji w Polsce. Dzięki specjalistycznym pojazdom będziemy mogli dotrzeć nawet do najbardziej oddalonych, pozbawionych ciągów komunikacyjnych miejsc, co pozwoli w pełni zaprezentować szerokim kręgom społecznym nasz wspólny dorobek. Udział w wyprawie, na poszczególnych jej etapach, wezmą przedstawiciele świata kultury i nauki. Na trasie wyprawy odbędą się spotkania, koncerty, prelekcje filmowe.  

Jak trudna będzie ta podróż można sobie tylko wyobrazić. Co roku z nastaniem zimy mróz skuwa Syberię, życie ukrywa się i zamiera. Nasilają się mrozy, szaleją śnieżyce. Uczestnicy w ekspedycji przedzierać się będą bezdrożami, przez skutą lodem krainę, pociętą sznurami rzek, pokrytą dywanem śniegu. 

Więcej na www.sae2015.com

Wakacyjny pobyt dzieci z Syberii w Polsce

Fundacja Romualda Koperskiego w dniach 31 lipca – 13 sierpnia 2014 r. organizuje pobyt wakacyjny w Polsce dla grupy 20 dzieci z Syberii, ze wsi Znamienka k/Abakanu. Dzieci będą przebywały w malowniczo położonym ośrodku wczasowym Czarne k/Skórcza.  

Dzieci są potomkami naszych rodaków, którzy nie zawsze z własnej woli znaleźli się na Syberii. Stanowią ewenement wśród innych wieloletnich skupisk polonijnych, pielęgnują polską mowę i polskie tradycje. Nad wyraz czują się Polakami, nigdy nie byli w ojczyźnie przodków – chcemy urzeczywistnić im to marzenie.

Zadania, które realizujemy są naszą misją – nikt w Fundacji za swoją pracę nie pobiera wynagrodzenia. Pomoc nasza to także bezpośrednie wsparcie rzeczowe dla najuboższych syberyjskich rodzin, wyposażanie szkół, organizacja wyjazdów do Polski, na świątecznych paczkach skończywszy. Zakres potrzeb wśród naszych rodaków na Wschodzie jest wielki.

Zwracamy się z prośbą o wsparcie naszych działań.

I Festiwal Podróży po Rosji i krajach regionu

Podróżowałeś sam lub z przyjaciółmi po Rosji, Syberii, Kaukazie, Armenii, Uzbekistanie i innych krajach regionu? Posiadasz zdjęcia lub film i chcesz podzielić się z innymi swoimi wspomnieniami z wyprawy? Zapraszamy Cię do wzięcia udziału w I Festiwalu Podróży po Rosji i krajach regionu „Trojka”, który odbędzie się w dniach 07.02 – 09.02.2014 r. w Gdańsku.

Okulary na Syberię

Jak zapewne pamiętacie, w zeszłym roku zorganizowaliśmy akcję „Okulary dla Wierszyny”. Przedsięwzięcie mające na celu pomoc rodakom na Syberii przeprowadzone zostało spontanicznie, z funduszów fundacji, bez przydzielonych na ten cel subwencji. Dzięki zaangażowaniu i szczodrości wielu z Was, udało się zebrać kilkaset nowych i używanych okularów, które po analizie zostały powtórnie zaadoptowane. Zbadaliśmy ponad 260 osób. W związku z wykrytą wadą wzroku wydano ok. 200 par okularów, w 60 trudniejszych przypadkach okulary zostały wykonane w Polsce i niezwłocznie wysłane na Syberię.

Pod koniec lutego 2014 r. ponownie wyruszamy z grupą okulistów i optometrystów do naszych rodaków na Syberii. Tym razem do Chakasji, gdzie zamieszkuje duża syberyjska Polonia. Zamierzamy przeprowadzić badania w Abakanie oraz polskiej wsi Znamienka. Akcja przeprowadzana jest spontanicznie, dlatego też zwracam się do Was z prośbą o wsparcie akcji. Potrzebujemy kompletne, zbywające Wam okulary, które będą mogły być powtórnie zaadoptowane.

Prosimy o przesyłanie okularów na adres: Maciej Ciebiera oś. Olszynka 2D/6. 62-050 Krosno/k Poznania. Pytania dot. okularów i sprzętu, e-mail: fhu.optica@gmail.com

Wakacje dla polskich dzieci z Syberii

Podobnie jak w ubiegłych latach organizujemy kolonie dla 20 dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia, uczących się w szkołach języka polskiego. W tym roku z rejonu Chakasji na Syberii. Dzieci będą przebywały w Polsce 2 tygodnie od 14 sierpnia.